Porównanie inwestycji z konstrukcji stalowej i murowanej (koszt, czas budowy, pozwolenia, itd.)

Wielu Inwestorów chcących wybudować obiekty przemysłowe, przed rozpoczęciem inwestycji zastanawia się nad wyborem technologii budowy: stalowej bądź tradycyjnej murowanej. Temat rzeczywiście wart jest uwagi.

Koszty budowy i amortyzacji hal przemysłowych

Na wstępie trzeba zauważyć, iż projektowanie i budowa hal stalowych dwie dekady temu stanowiła istotną oszczędność kosztów i czasu budowy dla Inwestorów podczas realizacji obiektów przemysłowych. Od kilku lat tendencje te wyraźnie zmieniły kierunek. Na dzień dzisiejszy budowanie obiektów przemysłowych w technologii tradycyjnej z punktu widzenia ekonomii bywa bardziej opłacalna niż w konstrukcji stalowej. Wpływ na to ma kilka ważnych czynników, które zostały przedstawione poniżej.
Ważną kwestią, którą trzeba poruszyć w tym miejscu jest żywotność hal w danej technologii. Budowa hali stalowej jest na pewno szybsza w budowie, natomiast czas jej użytkowania bez konieczności modernizacji jest znacznie krótszy niż obiektu w technologii tradycyjnej. Obiekty przemysłowe wykonane w konstrukcji murowanej i żelbetowej znacznie dłużej zachowują swoje pierwotne parametry techniczne i nie wymagają remontów tak często, jak materiały i konstrukcje wykorzystywane w obiektach w konstrukcji stalowej.
W polskim budownictwie mocno zakorzeniona jest tendencja do budowy hal stalowych w budownictwie przemysłowym. Wynika to głównie z faktu, iż firmy istniejące w Polsce, które swoją działalność zaczynały jako firmy produkujące elementy i konstrukcje stalowe zaczęły oferować również budowę obiektów przemysłowych w Generalnym Wykonawstwie. Jest to podstawowe założenie, które ma maksymalizować zyski Generalnego Wykonawcy, niekoniecznie będąc najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem dla danego Inwestora. Wybór danej technologii budowy hali przemysłowej powinien wynikać z faktycznych potrzeb Inwestora, a nie interesów Wykonawcy.

Zabezpieczenia hal wybudowanych w technologii stalowej i tradycyjnej

Kolejnym bardzo ważnym aspektem, która trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze technologii budowy w projektowaniu hal logistycznych i innych jest zapewnienie odpowiedniej ochrony przeciwpożarowej budynku i odpowiednie zabezpieczenie konstrukcji w tym zakresie. Niejednokrotnie przy obiektach przemysłowych, w którym znajduje się duża ilość materiałów palnych, a klasa odporności pożarowej budynku wysoka, bardziej korzystnym jest wybór technologii tradycyjnej. Konstrukcja stalowa jest pod tym względem mniej korzystna i wymaga szeregu zabezpieczeń, których nie wymagają tradycyjne elementy murowane i żelbetowe. Konieczność zapewnienia dodatkowych zabezpieczeń konstrukcji stalowej, powoduje, że jest ona mało korzystna finansowo i powoduje wiele ograniczeń w możliwości funkcjonowania danego budynku przemysłowego.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie ap-architekt.pl/najnowsze-trendy-w-projektowaniu-hal-magazynowych/.

Budowa hal a plan zagospodarowania przestrzennego

Ostatnim czynnikiem, o którym warto wspomnieć są wymogi przestrzenne, wynikające np. z zapisów planu miejscowego lub warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Zdarza się, iż przepisy miejscowe nie dopuszczają możliwości budowy z materiałów stalowych, a nakazują użycie tradycyjnych form i materiałów wykończeniowych. Wówczas możliwa jest budowa jedynie w technologii tradycyjnej.

Podsumowanie

Reasumując, by dokonać trafnego wyboru w doborze technologii budowy hali przemysłowej, należy rozważyć wszystkie okoliczności mogące mieć wpływ na zasadność i ekonomię realizacji inwestycji w danym modelu. Zachęcamy do skorzystania z pomocy profesjonalnych Biur projektowych, które specjalizują się w projektowaniu obiektów przemysłowych, przy wyborze najkorzystniejszej metody budowy w odniesieniu do ekonomii, funkcjonalności i zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania danego budynku.