Jak wygląda proces projektowania hal krok po kroku

Projektowanie hal to złożony proces, na który składa się wiele współzależnych zagadnień. Są one podzielone na dwie podstawowe części. Pierwsza z nich to zagadnienia formalno-prawne, natomiast druga to dokumentacja techniczna. Ważnym elementem wpływającym na powyższe zagadnienia jest wybór odpowiedniej działki. Częstym błędnym popełnianym przez Inwestora jest zakup działki, bez dokładnego jej sprawdzenia; czyli np. wykonania koncepcji jej zabudowy bądź analizy możliwości zrealizowania danej inwestycji.

Decyzje te często mają wpływa na finalne koszty budowy hali, gdyż poszczególne braki wynikające z lokalizacji i uwarunkowań przestrzennych, dostępności do infrastruktury powodują konieczność stosowania  dodatkowych rozwiązań, które finalnie skutkują podwyższonymi kosztami budowy.

Po określeniu głównych założeń, Inwestor na podstawie koncepcji decyduje o tym czy dana działka spełnia oczekiwania dla danej inwestycji. Jeśli tak, następuje faza projektowania. Warto ten etap inwestycji powierzyć osobom wyspecjalizowanym w projektowaniu hal przemysłowych. Doświadczeni projektanci poprowadzą fazę projektowania sprawnie i pomogą w uzyskaniu wszelkich potrzebnych decyzji i pozwoleń.  Na tym etapie projektant analizuje przedstawione przez Inwestora wymagania funkcjonalne i technologiczne i proponuje konkretne rozwiązania techniczne. Ważne, aby zajął się tym doświadczony zespół projektantów, aby wszystkie prace projektowe zostały odpowiednio skoordynowane, co ułatwia etap budowy hali produkcyjnej lub hali magazynowej. Kluczowym jest tutaj również prawidłowe dobranie rozwiązań ochrony pożarowej. Są to zagadnienia skomplikowane, a źle dobrane mogą utrudnić zarówno proces budowy, jak i użytkowania obiektu.

Etap projektowy hali dzieli się na dwie fazy: projekt budowlany i projekt wykonawczy. Projekt budowlany, na etapie którego uzyskiwane są wszelkie zgody, decyzje , uzgodnienia i kończy się uzyskaniem pozwolenia na budowę. Projekt wykonawczy uszczegóławia poprzedni etap, precyzuje przyjęte rozwiązania, co usprawnia etap budowy. Ponadto dobrze wykonany projekt wykonawczy i na jego podstawie wykonany kosztorys chroni Inwestora i pozwala kontrolować budżet budowy. Wybór wykonawcy na podstawie wykonanego projektu wykonawczego hali produkcyjnej pozwala uniknąć wielu kłopotów i daje Inwestorowi przewagę nad firmą wykonawczą. Znane są przyjęte rozwiązania (dobierane na etapie projektowym w porozumieniu z Inwestorem), co minimalizuje możliwość obniżenia jakości wybranych materiałów i rozwiązań przez firmę wykonawczą.

Ostatnim etapem jest realizacja robót budowlanych i uzyskanie odbioru budynku. Przy rzetelnie wykonanym projekcie i współpracy z doświadczonym biurem projektowym etapy te przebiegają sprawie i bez większych kłopotów. Oczywiście duże znaczenie ma również wybór doświadczonego wykonawcy. Wybierając nasze biuro projektowe w Warszawie masz pewność, że wszystkie powyższe etapy zostaną wykonane na najwyższym poziomie.

Warto tutaj podkreślić, że realizacja hal według kroków wskazanych powyżej gwarantuje pełen je sukces. Wymienione powyżej etapy realizacji inwestycji i rozdzielenie etapu projektowego od wykonawczego chroni Inwestora. Pozwala przez cały etap inwestycji decydować o ostatecznym wyglądzie hali produkcyjnej i przyjmowaniu rozwiązań materiałowych, konstrukcyjnych, technologicznych i instalacyjnych konkretnie dobranych do jego potrzeb.