Analiza potrzeb i wybór lokalizacji
Realizacja inwestycji przemysłowej musi być przemyślana i przed rozpoczęciem jej realizacji należy wziąć pod uwagę szereg różnych aspektów. Kluczową kwestią jest znalezienie działki, która spełnia wszystkie wymagania inwestycyjne. Chodzi tutaj zarówno o lokalizację, dostęp do drogi publicznej i do mediów, jak również uwarunkowania przestrzenne i prawo lokalne. Najczęściej działki o charakterze przemysłowym są objęte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Po analizie zapisów w nich zawartych można określić, czy dany teren spełnia wymagania i pozwala na budowę hali produkcyjnej.
Wykonanie takiej analizy inwestorzy zlecają doświadczonym projektantom, specjalizującym się w projektowaniu obiektów przemysłowych. Powstaje wówczas koncepcja hali produkcyjnej, oparta na wymogach planu miejscowego oraz potrzebach Inwestora. Na tym etapie występuje się również do gestorów sieci o wydanie warunków technicznych podłączenia do mediów.
Etap projektowania hali produkcyjnej
Po określeniu głównych założeń, Inwestor na podstawie koncepcji decyduje o tym czy dana działka spełnia oczekiwania dla danej inwestycji. Jeśli tak, następuje faza projektowania. Warto ten etap inwestycji powierzyć osobom wyspecjalizowanym w projektowaniu inwestycji przemysłowych. Doświadczeni projektanci poprowadzą fazę projektowania sprawnie i pomogą w uzyskaniu wszelkich potrzebnych decyzji i pozwoleń. Na tym etapie projektant analizuje przedstawione przez Inwestora wymagania funkcjonalne i technologiczne i proponuje konkretne rozwiązania techniczne.
Ważne, aby zajął się tym doświadczony zespół projektantów, aby wszystkie prace projektowe zostały odpowiednio skoordynowane, co ułatwia etap budowy hali produkcyjnej. Kluczowym jest tutaj również prawidłowe dobranie rozwiązań ochrony pożarowej. Są to zagadnienia skomplikowane, a źle dobrane mogą utrudnić zarówno proces budowy, jak i użytkowania obiektu.
Etap projektowy hali produkcyjnej dzieli się na dwie fazy: projekt budowlany i projekt wykonawczy. Projekt budowlany, na etapie którego uzyskiwane są wszelkie zgody, decyzje , uzgodnienia i kończy się uzyskaniem pozwolenia na budowę. Projekt wykonawczy uszczegóławia poprzedni etap, precyzuje przyjęte rozwiązania, co usprawnia etap budowy. Ponadto dobrze wykonany projekt wykonawczy i na jego podstawie wykonany kosztorys chroni Inwestora i pozwala kontrolować budżet budowy.
Wybór wykonawcy na podstawie wykonanego projektu wykonawczego hali produkcyjnej pozwala uniknąć wielu kłopotów i daje Inwestorowi przewagę nad firmą wykonawczą. Znane są przyjęte rozwiązania (dobierane na etapie projektowym w porozumieniu z Inwestorem), co minimalizuje możliwość obniżenia jakości wybranych materiałów i rozwiązań przez firmę wykonawczą.
Realizacja budowy hali produkcyjnej
Ostatnim etapem jest realizacja robót budowlanych i uzyskanie odbioru budynku. Przy rzetelnie wykonanym projekcie i współpracy z doświadczonym biurem projektowym etapy te przebiegają sprawie i bez większych kłopotów. Oczywiście duże znaczenie ma również wybór doświadczonego wykonawcy.
Warto tutaj podkreślić, że realizacja inwestycji według kroków wskazanych powyżej gwarantuje pełen je sukces. Wymienione powyżej etapy realizacji inwestycji i rozdzielenie etapu projektowego od wykonawczego chroni Inwestora. Pozwala przez cały etap inwestycji decydować o ostatecznym wyglądzie hali produkcyjnej i przyjmowaniu rozwiązań materiałowych, konstrukcyjnych, technologicznych i instalacyjnych konkretnie dobranych do jego potrzeb.